Home

Cat dureaza sa schimbi placutele de frana

Manopera Schimbare Placute Frana -Pret 80ron

Masoara grosimea discurilor de frana si daca ai injur de 8 mm ar trebui sa le schimbi. Ideal este ca atunci cand schimbi placutele sa duci discurile la un strungar. Din cauza uzurii neuniforme o sa dureze ceva km si timp pana cand noile placute o sa se muleze pe discuri, iar frana nu este 100% ok Nu schimba placutele de frana daca discurile sunt distruse. Placutele de frana trebuie sa se aseze perfect pe discuri pentru o franare optima. Daca discurile sunt uzate sau au denivelari pe suprafata exterioara, placutele de frana nu vor intra in contact pe toata suprafata lor, ceea ce inseamna ca franarea va fi ineficienta

Mai multe tutoriale aici: http://www.emin3nt.comIn acest tutorial o sa vedeti cat de usor este sa schimbi placutele de frana la o masina, nu mai este nevoie. Modul de exploatare este unul de oras in proportie de 95%. Stiu ca daca tot schimb placutele si discul, trebuie sa fac o revizie generala a etrierului, dar m-ar ajuta foarte mult un sfat legat de alegerea placutelor. Ce am observat eu in cei 2500 de km este ca frana si-a facut treaba asa si asa, niciodata nu a excelat in franare prompta

Azi la 27.000 km m-am decis sa schimb placutele in urma unor zgomote suspecte la franare. Descriu mai jos modalitatea de schimbare care daca te ti numai de ea nu dureaza mai mult de 30 de minute, mai mult dureaza ridicatul-coboratul masinii de pe cric si datul-pusul rotii :)) 1. Dupa ce se da roata jos se identifica cele 2 suruburi care tin etrierul Placutele de frana se schimba in set, adica toate placutele de pe aceeasi punte, niciodata doar la o singura roata. Chiar daca la o roata, ambele placute au cate 3 mm de material de frecare, ferodo cum se numeste popular, destul cat sa mai dureze teoretic cativa ani, problema este alta De preferat ar fi ca atunci cand schimbati discurile de frana sa schimbati si placutele de frana. Placutele de frana se schimba dupa aprox 30-50.000 km, dar durata lor de viata este foarte mult influentata de stilul de conducere si de calitatea materialelor din care sunt confectionate. Daca aveti un stil de conducere agresiv/sportiv cu frane. Atunci cand inlocuiti placutele de frana, este recomandat sa inspectati si discurile. Acestea pot fi denivelate, pot avea urme sau pot fi denivelate. In acest caz puteti apela la serviciile unui strungar, pentru a netezi suprafata discurilor. In functie de uzura lor, discurile de frana pot fi netezite la strung o data sau de doua ori

Plăcuţele de frână sunt componente de fricţiune care sunt presat de un disc de metal sau de un cilindru pentru a opri autoturismul. În cazul în care conduceţi doar 10.000 de kilometri pe an, dar cea mai mare parte a timpului conduceţi într-un oraş aglomerat, există posibilitatea ca plăcuţele de frână să se uzeze atât de tare încât să trebuiască schimbate Cand este cazul sa cumperi un set nou de placute frana. Sistemul de franare al unei masini este esential pentru siguranta noastra, dar si a celor din jur. Caci, indiferent cat de confortabila si de performanta ar fi o masina, un sistem de franare care nu este suficient de bine pus la punct poate conduce la adevarate dezastre in trafic

Cat de des trebuie schimbate placutele de frana - Vietuitoru

Dnu Pop ar trebui sa stie ca praful negru se depune dupa un timp chiar daca ai schimbat placutele datorita franari,masinile moderne au senzori care iti arata uzura placutelor,mai sus scrie ca placutele de frana se schimba cand sant uzate,iar discurile nu,mai jos se recomanada schimbarea in set,placute si discuri asa ca vizita in service este. Eu am frane M416 (mecanice), cu placute de rezin. Dupa 300 km cu 3500 m urcare (si coborarea aferenta), din care 100 km facuti pe ploaie si noroi, trebuie schimbate placutele (a scazut forta de franare si incepe sa se auda zgomotul metalic de care s-a zis mai sus). Geigeru' le-a pus capac..

Tot ce trebuie sa stiti despre uzura placutelor de frana. Sistemul de franare al masinii este extrem de important dat fiind faptul ca acesta va ofera posibilitatea de opri masina sau de a reduce viteza. Ei bine, placutele de frana reprezinta o componenta importanta a sistemului de franare a masinii, si sunt amplasate in etrierele de frana Discuri de frână - când trebuie schimbate şi cât costă. Cu toții știm că, alături de sistemul de direcție, cel de frânare este folosit în orice deplasare a vehiculului, motiv pentru care verificarea lui nu trebuie să fie omisă de niciun posesor auto. Mai mult decât atât, recomandăm ca orice intervenție asupra sistemului de. Acum 2000km am montat pe masina discuri Brembo Max si acum sunt nevoit sa le schimb pt ca s-au ovalizat si tremura volanul cand pun frana. De data asta am luat ceva mult mai ieftin, ferodo si nu stiu daca necesita asa zisul rodaj, adica sa merg cu grija cu ele. mentionez ca pe celelalte nu le-am menjat, dat nici nu mi-am batut joc de ele, am mers normal cum mergeam si cu cele alea masinii. Ma intereseaza sa fac masina ok si sa nu ma jefuiasca analfabetii aia de la service. M-am uitat pe net , placutele de frana sunt 500 de ron , la service imi cer 1500. Tocmai de asta apelez la voi ,ca aveti mult mai multe informatii si ma puteti ajuta sa inteleg cum se ajunge de la 500 la 1500 de ron

In principal stilul de condus influenteaza cel mai mult durata lor de viata, astfel placutele de frana se vor uza mai repede la o persoana cu un stil de condus sportiv, fata de alte cazuri. Cel mai important este sa nu ignori toate semnalele de avertizare pe care le vezi la masina, pentru a nu-ti fi afectata nici siguranta ta si nici a. Curatare placute frana. salut , vin si eu cu o problema la placutele de frana. de ceva timp nu prea mai tin franele cum ar trebuie , fac si galagie la franare , un fel de galgait , huruit , mai ales la franari puternice , franele sunt shimano SLX. toata iarna asta nu am menajat bicicleta , am mers si pe zapada curata si cu sare si tot felul de. Publicat 17 Septembrie, 2009. eu am schimbat placutele la dealer o data cu revizia masinii si m-au costat in jur de 300 RON fata + spate la care s-a mai adaugat manopera. Le-am schimbat prima oara la 80 000Km. Sunt curios cand o sa schimb discurile, par cam uzate, dar nu stiu sa-mi dau cu parerea cat de mult sunt uzate Cat dureaza placutele de frana? Nu exista reguli care sa stabileasca exact cat pot dura placutele de frana. Un set de placute de frana poate dura cateva zeci bune de mii de kilometri, iar un factor major in durata de viata a acestora este modul in care vehiculul este utilizat si condus Cum sa avem grija de discurile si placutele de frana. 3 iun. Posted by DanTalmaciu. De curand am intampinat niste probleme legate de discurile si placutele de frana la un bun prieten si m-am decis sa fac o scurta prezentare despre uzura pe care o putem intalni atat la placute cat si la discurile de frana, motivele pentru care apar aceste uzuri.

La cat timp se schimba placutele de frana - Afla cum sa

Plăcuțe de frână - când trebuie să le schimbăm și cât cost

La cati kilometri se schimba placutele si discurile de

Vrei sa risti de doua ori, iar cu frana nu e bine sa te joci: 1. Vrei sa montezi placute second, ceea ce nu e deloc indicat. 2. Daca schimbi placutele doar pe o parte, dezechilibrezi practic franele. Recomandat e ca placutele sa fie schimbate pe o punte in acelasi timp pentru ambele roti, motiv pentru care se si vand la set. ---- Cand apesi pe pedala de frana, in sistemul hidraulic se creaza o presiune mai mare decat presiunea atmosferica. Aceasta presiune este transmisa etrierelor prin intermediul conductelor de frana. Atunci cand aceasta presiune ajunge la etrier, ea face ca pistonul sau pistoanele sa preseze placutele de frana pe disc Placutele de frana trebuiesc schimbate in seturi. Nu trebuie sa facem greseala sa schimbam placutele numai la o roata. Acestea trebuiesc schimbate la ambele roti de pe punte, pentru a evita anumite situatii neplacute. Daca nu dorim sa demontam rotile, este necesar sa fim atenti la anumite semne ce ne avertizeaza daca este cazul sa schimbam. De curand am intampinat niste probleme legate de discurile si placutele de frana la un bun prieten si m-am decis sa fac o scurta prezentare despre uzura pe care o putem intalni atat la placute cat si la discurile de frana, motivele pentru care apar aceste uzuri, efectele si propunerile de remediere Citeste mai mult cand trebuie sa le schimbi discuri de frana masina placute de frana. Comentarii: Citește și. HOROSCOP HOROSCOP 18 iulie 2021. 17/07/2021. LIFESTYLE Maestrul Botgros, ce viață de telenovelă! Are un copil cu amanta, dar rămâne cu soția. 17/07/2021. LIFESTYL

Schimbare placute frana, de care, cum, preturi - Reno

Sa schimb discurile de frana sau nu

Cum sa-ti schimbi discurile si placutele de frana DIY Audi A4 B4-B5. Scule utilizate: cric capacitate 2 tone, trepied de sustinere, cheie de roti 17mm, surubelnita cu cap lat, cheie cu tubulara de 17mm, hexagon 7, perie de sarma, patent, spray pentru curatarea franelor (Bremsreiniger), vaselina (normala sau cea speciala de cupru), pila (pentru. De preferat ar fi ca atunci cand schimbati discurile de frana sa schimbati si placutele de frana. Placutele de frana se schimba dupa aprox 30-50.000 km, dar durata lor de viata este foarte mult influentata de stilul de conducere si de calitatea materialelor din care sunt confectionate

Cand trebuie sa schimb discurile de frana? - DailyDrive

1. @ alc2 pentru inceput, eu as verifica daca pistonasele (sau placutele de frana) de la etrierii de pe spate dr+st nu sunt gripati apoi aerisirea completa a sistemului de franare. Atentie la aerisire, daca ai ABS si la ultimul schimb de lichid de frana s-a scurs tot lichidul din instalatie, e musai sa aerisesti si pompa de ABS cu VCDS
  2. Gradul de uzura al acestora a fost de aproximativ 70%. In mod evident, s-ar fi putut depasi lejer 50.000 km cu aceste placute de frana. Eu am ales sa le schimb acum, pentru ca urmeaza cateva drumuri lungi intr-o perioada mai scurta de timp. Cum se schimba placutele de frana la Logan 2. Avem nevoie de urmatoarele scule: cheie de roti (tubulara.
  3. Discurile de frana si/sau placutele sunt foarte noi. Daca ai schimbat de curand placutele de frana sau chiar discurile, este normal sa se auda un scartait la franare, pana ce placutele se aseaza pe disc. In mod normal sunetul ar trebui sa dispara dupa cateva drumuri cu masina. Placutele de frana sau discurile sunt foarte uzate
  4. Cand schimbi placutele de frana trebuie sa te asiguri ca discurile nu sunt foarte uzate si ovalizate, in caz contrar si acestea trebuie schimbate. Discurile uzate vor deteriora mult mai repede placutele noi, lucru care va duce la o noua schimbare a acestora dupa mult mai putini km si o scadere a performantei de franare
  5. Pt o Corolla de 1.6 schimbi suspect de des discurile; placutele de frana cati km te tin? Nu cumva ai puse placute foarte dure, care in loc sa se consume ele iti mananca discurile? Placutele le schimb cam la 30k si o singura data am pus ATE (am editat si postul anterior pentru ca mi-am dat seama ca am gresit) in rest nu am pus decat originale.
  6. Inlocuirea placutelor de frana. Placutele de frâna sunt elementele de bază din sistemul de frânare. Starea lor poate fi evaluata de noi înșine după înlăturarea roților. Placutele trebuie înlocuite atunci când grosimea ferodoului este mai mică de 3 mm. După îndepărtarea roților, dupa caz, trebuie sa vedem o canelură caracteristică

Cum se Schimba Placutele de Frana la o Masina - YouTub

1. Nene, vorbim despre cum sa faci procedura de schimbat placutele de frana intr-un mod corect fara a deschide instalatia hidraulica. O procedura idiot proof. Daca initiatorul din primul lui post pare ca nu este foarte tehnic sau experimentat, atunci i se dau sfaturile pe masura, sa nu umble la ceva ce este peste capacitatea lui tehnica
  2. Eşti pe cale să postezi un mesaj care poate încuraja pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe internet. Legea nr. 8 din 1996, privind dreptul de autor şi drepturile conexe, a fost modificată semnificativ prin Legea nr. 285 din 2004, prin OUG nr. 123 din 2005, precum şi prin Legea nr. 329 din 2006, iar tu ai putea să te afli în situaţia de a le încălca acum. În ipoteza.
  3. frana de mana nu se regleaza (este inutil) placutele se schimba foarte usor ,scoti roata ,desfaci cele doua suruburi care tin etrierul ,scoti eventuala siguranta (spate) ,scoti placutele bagi pistonasele, montezi noile placutesi etrierul inapoi, montezi roata atentieeeeee ,innainte sa pleci faci cateva pedale/manete pana cand vezi ca se intareste..
  4. tile lui, n-are rost sa-l schimb. Faza e ca uneori, daca actionez butonul de frana de mana de 2-3 ori, cupleaza frana, iar eroarea dispare. Decuplez frana, plec si dupa 2-3 km apare din nou

Si cat de des vei schimba tu placutele de frana incat sa iti trebuiasca presele astea..? Ma rog, sunt banii tai, tu stii Alfa Romeo 156 1.6 TS 120hp +Chiptuning +Cold Air Intak De asemenea, poate insemna ca un amortizor uzat permite rotii sa se miste usor. Sunetul poate fi insotit de o vibratie in volan. Franele. Un scartait - acesta este un zgomot comun al franelor, care inseamna in mod frecvent ca ai ajuns la indicatorul metalic de uzura, semn ca e momentul sa schimbi placutele de frana Jeep commander 3.0 CDR An 2008 . Rog un sfat ! Am schimbat de 5000 km placutele de frana si am tot sperat sa nu mai scrtaie (precizez ca am pus si discuri noi odata cu placutele de frana) Vreau sa-mi recomandati ce placute sa achizitionez care nu scartaie Placutele sunt uzate. Ca nu le vezi tu uzate este altceva. Martorul de placute uzate, ala cu galben nu apare ca eroare pe tester. Schimba placutele de frana si o sa rezolvi problema (ti se va stinge martorul din bord)

Sfat alegere placute de frana - Service si intretinere

Pentru asta din ce am mai studiat, urmeaza sa fac unghiurile.Apoi, vreau sa imi schimb si placutele +discuri. Am citit cam tot de pe pagina ta referitor la dimensiunile discurilor. Am comandat discuri pentru Logan 1.4. mpi Ambiance din 2005, tipul mi-a dat la dimensiunile 238x12. Pentru directie voi merge la service sa imi faca si unghiurile. Dureaza mai mult sa schimbi uleiul de motor prin busonul de golire. Adesea, exista anumite componente pe care trebuie sa le desfaci pentru a avea acces la baia de ulei, ceea ce ocupa cateva minute in plus. Aspirarea uleiului prin joja este, fara indoiala, cea mai rapida modalitate de schimbare a uleiului. Cum schimbi filtrul de ule Multi se intreaba cat de des ar trebui sa schimbe placutele de frana; desi producatorii recomanda de obicei numarul de kilometri dupa care sa se efectueze schimbul placutelor, uneori gradul de uzura al placutelor depinde si de o serie de alti factori. Unul din semnele care iti arata ca placutele de frana s-au uza Daca incepe sa se auda un zgomot destul de puternic, de fier pe fier, atunci s-ar putea sa fie cazul schimbarii placutelor de frana. Zgomotul nu poate fi confundat atunci cand sunt placutele duse. Daca franezi usor si se aude un scartiit incet, se mai intampla, dar nu e de la uzura placutelor Pentru 20 RON cat ma costa schimbatul (manopera) nu merita sa ma murdaresc pe maini. M-am dus si eu ca fraieru' la mec. sa-mi schim placutele de frana si dupa ce am citit pe aici , Esti un fericit atunci... tine de el! De obicei ca sa iti schimbi placutele, esti taxat inca o data pretul setului de placute noi! Quote; Share this post

[How To] Schimbare placute frana fata

In general, placutele de frana se schimba dupa 30.000 - 50.000 de km. Traficul urban le uzeaza mai repede decat condusul pe autostrada. Autovehiculele premium sau cele fabricate recent pot fi echipate cu un sistem de avertizare a uzurii placutelor de frana. Iar inlocuirea lor presupune sa facem acelasi lucru si cu senzorii de frana. NU UITATI Viata unui set de placute de frana depinde de o gama larga de variabile, de la stilul de condus pana la anumite legi ale fizicii. Mecanicii si contructorii auto au cazut de acord asupra faptului ca viata unui set de placute de frana poate varia intre 40 si 100 de mii de km. Bineinteles, exista si cazuri unde viata unui set de placute de frana a fost extinsa pana la peste 150 de mii de km dupa ce schimbi placutele trebuie sa recalibrezi/resetezi frana electrica, cel putin eu la a mea asa a trebuit sa fac, placutele le-am schimbat eu personal, dupa aceea am vazut ca se incalzeau rotile, am mers la opel si au resetat modulul de frana electrica... calin1945. ****. 1,004 mesaje. din 28 Aug 2008 Sunt sigur ca exista colegi pe forum care au inlocuit placutele de frana de pe puntea fata la Sportage 2016. va tine suficient cat sa ajung sa schimb discul de frana, cand concomitent va fi nevoie si de schimb de placute. Pe epiesa oferta e cam redusa , nu stiu cat de bune sunt textar la 300 ron , nici macar ventilate. Top. florin2007.

Cand ti-ai schimbat ultima data discurile si placutele de

1. Se foloseste cheia de 13 pentru desfacere piulitelor care fixeaza etrierul pe placutele de frana. Nu umblati la capacelul de acoperire si surubul aerisitorului franelor decat dupa montarea noilor placute si doar daca este necesar. Pasul 5: Se scoate etrierul si se suspenda pe o caramida ceva sau se leaga de ceva. Nu lasati etrierul sa spanzure.
  2. im 19mm - fata de 20 mm cat are unul nou) dupa ce ne-am asigurat si ca placutele au grosimea
  3. Pedala de frana este moale; Exista striatii sau deformari pe discuile de frana; Masina trage intr-o parte. In functie de materialele din care sunt fabricate, placutele de frana au atat avantaje, cat si dezavantaje. In timp ce unele transfera mai bine caldura, altele ofera o franare buna sau fac mai mult zgomot
  4. Placutele se schimba in functie mai ales de stilul de condus si de pe unde conduci. Daca mergi preponderent in oras normal cam 50.000 KM. Daca mergi preponderent in oras la stilul smuls si aruncat, atunci ai noroc daca te tin 20.000 Km. Daca mergi mixt, normal cam 80.000 Km. Daca mergi mai mult extraurban si nu ai necaz pe pedala de frana poti trece bine de 100.000 Km

Cum se schimba placutele de frana? - Roportal

Fiind alcatuit din doua componente principale si anume discurile de frana si placutele de frana, sistemul de frana al autovehiculului este foarte important.Multi soferi apeleaza la mecanici atunci cand simt ca apar probleme la sistemul lor de franare, dar cu toate acestea ei trebuie sa stie cateva lucruri despre cum functioneaza si cand este cel mai bun moment de a-l inlocui Incearca sa nu mergi mai mult de 1000 de km cu placutele de frana uzate, pentru ca acestea pot ajunge sa se rupa sau sa iti distruga discul de frana. Trebuie sa mai stiti ca acest semn in bord poate sa insemne si o scadere a nivelului lichidului de frana, deci verificati si asta. Senzorul de avertizare placute de frana se inlocuieste simplu. Salut, cine si-a schimbat recent placutele de frana, cat l-au costat, placutele si manopera ? Am cerut o oferta de la reprezentanta si mi-a cazut fata: 1000 lei, cele doua seturi de placute 700 si manopera 300. Nu stiu daca sunt premium sau nu, au dat codurile: fata 1321517 si spate 1683474;1805813, 1820122

Cand trebuie sa inlocuim discurile si placutele de frana

1. Incercati sa nu supraincarcati masina. Cu cat mai grea este masina, cu atat mai multa forta este nevoie pentru a o incetini. Verificati grosimea placutelor de frana. Daca franele incep sa scartaie sau aveti nevoie de mai mult timp pentru a opri, trebuie sa va verificati placutele. Probabil scartaie indicatorul de uzura. Daca acesta este cazul.
  2. e cu cateva chestii. Am fost uimit ca venind din Germania sa-mi sune alarma de Placute de frana uzate la numai 25.000 km si sa nu pot opri sunetul acela enervant! Voi la cati km v-ati schimbat placutele pe fata? Cat v-a costat? E obligatoriu in garantie sa le schimbi la ei sau poti merge la orice service vrei tu
  3. Daca observi ca acestea s-au subtiat excesiv de mult, atunci e cazul sa le schimbi. In principiu, mecanicii nu recomanda folosirea placutelor de frana care au o grosime mai mica de 6 mm, in conditiile in care, noi, acestea masoara intre 10 si 12 mm. De asemenea, trebuie vazut daca placutele sunt uzate uniform si nu doar pe o anumita parte, caz.
  4. Primul semn ca trebuie sa schimbi placutele sunt sunetele stridente si scartaielile pe care le auzi de fiecare data cand apesi pedala de frana. Placutele au o pelicula metalica ce intra in contact cu discul de frana in momentul in care materialul de frictiune s-a uzat, impunandu-se schimbarea placutelor. In momentul in care masina pare sa nu.

La câţi kilometri se schimbă plăcuţele de frână: primele

1. Desfaci capacul de sus, desfaci un aerisitor si torni lichid sus, iar forta gravitationala isi va face treaba. Faci asa cu fiecare in parte dupa care verifici sa ai frana. Lagat de treaba cu mersul metal pe metal, o perioada (pana se fac din nou oglinda discurile, eficienta de franare va scadea putin)
  2. Manopera inlocuire placute frana ! Ok, cum ziceam mai de demult, am fost f multumit de placutele de frana OEM de pe Accordul meu CL7 din 2006. Primul set m-a tinut peste 30.000 km, dar usor usor a scazut intervalul pana la ~ 15.000 (ultimul set), iar masina a implinit 89.000 km in 3 ani si 3 luni. Cele OEM stiu ca sunt Nissin, si cei de la.
  3. Eu am 60.000km si placutele sunt consumate abia la jumatate. Pe net asa am citit si eu tot de Ferodo sau TRW. Important este sa iei niste placute mai moi si nu asa dure cum sunt cele care vin din fabrica pentru ca iti mananca din disc. Mai bine schimbi placutele la 20.000 de km daca este cazul decat sa uzezi discul. Bafta
  4. Poti incerca sa le cureti cu alcool sau degresant si sa incerci o franare puternica la vale, cat sa se incinga discul si placutele. Daca nu ai rezultate, este timpul sa le schimbi. Atunci cand pui placutele noi ai grija ca discul sa fie curatat in prealabil, altfel le vei strica si pe cele noi
  5. De ce e important sa schimbam lichidul de frana . Functionarea in buna conditii a autovehiculului tau este foarte importanta, iar sistemul de franare este vital pentru a fi in siguranta in trafic. O componenta de baza este si lichidul de frana, pe care trebuie sa-l schimbi la un anumit interval de timp, recomandat in cartea tehnica a masinii

Placutele de frana: La ce servesc placutele de frana ? Placutele de frana sunt componente esentiale ale sistemului de franare. Calitatea placutelor este esentiala, deoarece acestea sunt in contact cu discuri si exercita presiune pe acestea pentru ca vehiculul sa poata frana. Care sunt caracteristicile placutelor de frana de origine Renault Sa zicem ca placutele de frana costa 250 de lei tin 100.000 de km in conditiile tale de exploatare. Cele de 150 de lei tin 60.000 de km tot in conditiile tale de exploatare. Rezultatul e ca placutele de 250 de lei au un cost mai mic. De ce? Pentru ca pe cele de 150 de lei le vei schimba de 2 ori in acelasi interval de timp Ai fost atentionat mai inainte sa lasi Caps-ul jos la tastatura, aici nu se tipa ca la clienti ! Nu trebuie sa le schimbi mai devreme, trebuie sa schimbi placutele de frana cand ajung la dimensiunea scrisa de producator sau sa inlocuiesti, pe garantie tot etrierul, sa afle si producatorul ce face, pentru ca daca merge doar cu axe strambe, insemna ca gaurile din corpul etrierului nu sunt aliniate ferodoul se schimba cand este uzat, nu la numar de km. la fel si placutele de frana, se schimba cand sunt uzate si nu dupa un anumit numar de km. depinde foarte mult de sofer cum franeaza. un sofer agresiv schimba placutele pe la 15-30.000km. un sofer calm poate schimba placutele si pe la 60-70.000k Materialul de frictiune de pe placutele de frana are mai putin de 3 mm sau in cazul autovehiculelor dotate cu senzor de uzura a placutelor de frana cand indicatorul de uzura excesiva apare in bord. Cand placuta de frana ajunge la un asemenea grad de uzura aceasta necesita inlocuirea in cel mai scurt timp posibil

Lichidul de frana se poate verifica. Practic se verifica procentul de apa din lichid. Odata cu trecerea timpului , din cauza condensului , lichidul de frana incepe sa contina apa. sunt niste testere la orice servis ( ceva ca un stilou ) care introduse in vasul cu lichid iti spun cum stai. Sunt trei niveluri Discuri de frana [Archive] - Forum Club Toyota Romania. PDA. View Full Version : Discuri de frana. diablo. 10-02-2011, 09:08 AM. Salut, la ultima revizie, cei de la service mi-au spus ca discurile fata au inceput sa se ovalizeze si ca in max 10k de km trebuie sa le schimb. Ofc, costa numai 1500 de lei (cu tot cu placutele de frana)

Un set de placute de frana trebuie montat corect pentru a se evita problemele legate de zgomot (scartait, huruit etc). Si etrierul are un rol important chiar si in ceea ce privesc problemele de sunet al franelor. Ne propunem ca in acest articol sa oferim cateva sfaturi legate de montarea unui set de placute de frana, astfel incat vibratiile urmate de zgomote sa fie eliminate 03/04/2017 . #placutedefrana#autotime0767834238 Posesorii auto, in special cei care sunt la prima lor masina, se intreaba cand se schimba placutele de frana, cm iti dai seama ca trebuie sa schimbi placutele, la cati kilometri se schimba si asa mai departe Cum sa actionezi daca ramai fara frana la masina. Traficul le da soferilor mari batai de cap, mai ales in urbe, dar si pe drumurile publice care fac legatura cu diversele zone turistice ale Romaniei. Condusul bara la bara provoaca un stres enorm, iar tentatia de a calca acceleratia atunci cand ai ocazia e mare. Incearca, totusi, sa ramai prudent

Cand este cazul sa cumperi un set nou de placute frana

vreau sa schimb discurile si placutele de frana pentru un 9-3 din 2004, cei de la reprezentanta mi-au recomandat DELPHI, voi ce parere aveti. Inca ceva dupa ce opresc motorul se aud mici zgomote si pocnituri in partea motorului (cred ca e de la conducte ca se racesc) si nu stiu exact de unde sunt Daca aveti probleme cu cheia de la BMW Seria 5 F10, F11, Seria 3 F30, F35, M3 F80, Seria 1 F20, Seria 4, Seria 6 F12, X5, X6, X4, X3, X1, poate ar fi cazul sa schimbati sau sa inlocuiti [] service BMW , Toate , Tutoriale cum schimbi baterie cheie bmw , schimbat baterie telecomanda bmw seria 5 , tutoriale auto , tutoriale bmw , tutoriale bmw. Cum iti dai seama ca trebuie sa schimbi placutele de frana Nu trebuie neaparat sa fii un specialist in mecanica auto pentru a-ti da seama de faptul ca aceste componente sunt esentiale pentru buna functionare a masinii si pentru siguranta ta, in calitate de sofer, a pasagerilor din masina pe care o conduci si a celorlalti participanti la trafic